Banky opět zpřísňují.

Banky opět zpřísňují!

 

Určitě jste si všichni všimli, že banky zpřísnily podmínky pro získání hypotečního úvěru a více než rok se banky drží doporučení ČNB neposkytovat hypotéky na plnou hodnotu nemovitosti a tak každý žadatel musí mít naspořeno minimálně 10%, většinou však banky požadují alespoň 20% z ceny pořizované nemovitosti. Od října letošního roku se podmínky pro získání hypotečního úvěru ještě zpřísní.

 

Již nynější požadavky bank komplikují situaci především mladým lidem, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, ale bohužel si ještě nestihli dostatečné úspory vytvořit a nemají rodiče, kteří by jim mohli pomoci ať už poskytnutím potřebných financí či možnosti ručením jejich nemovitostí.

 

Od 1. října se banky budou řídit nově přijatými opatřeními týkající se poskytnutí hypotečního úvěru, která budou ještě přísnější a tak zavřou cestu dalším, převážně mladým, lidem.               

 

Banky nyní budou po žadatelích požadovat nejen vlastní peníze, ale navíc, aby výše úvěru představovala maximálně devítinásobek ročních čistých příjmů domácnosti a zároveň, aby výše splátky, resp. součet splátek všech dalších úvěrů, tvořila maximálně 45% čistého příjmu žadatelů. A také nezapomínejme, že při koupi nemovitosti musí každý nový vlastník zaplatit do 3 měsíců od nabytí nemovitosti  4% z kupní ceny  finančnímu úřadu  daň z nabytí nemovitosti.   

« Zpět na přehled článků