Developeři vidí budoucnost v nájemním bydlení.

Nájemní bydlení v České republice se netěší takové oblibě jako v jiných zemí. Češi chtějí bydlet ve vlastním. Ovšem přísnější podmínky od října nastavené Českou národní bankou pro financování nemovitosti mnoha lidem v cestě k pořízení vlastního bydlení výrazně ztíží a tak developeři dávají projektům zaměřených na nájemní bydlení vyšší prioritu.

               

Developeři se doposud věnovali především výstavbě rezidenčních projektů k přímému prodeji, ale jejich ceny vystoupaly natolik, že potencionální kupce odrazují. Po nájemním bydlení narůstá poptávka především v největších českých městech. Počet bytů o menší výměře, které byly již před výstavbou určené k pronájmu, začíná růst i přesto, že návratnost této investice je pomalejší než u bytů k přímému prodeji. Projekty zaměřené na nájemní bydlení mají ale oproti novým bytovým komplexům určeným k prodeji obtížnější financování. Developer totiž zpravidla získává dražší úvěr na výrazně delší dobu a navíc musí počítat i s vlastními zdroji.

 

Češi v porovnání s ostatními evropskými národy kladou větší důraz na osobní vlastnictví. V ČR bydlí podle údajů Českého statistického úřadu v nájmu jen zhruba pětina (22%) domácností, například v Rakousku či Německu je to již dvakrát tolik (Rakousku 44%, v Německu 48%).

Podíl obyvatel bydlících v nájmu by měl v nejbližších letech růst. Důvodem budou nejen hůře dostupně hypotéky, ale také klienti, kteří upřednostňují zážitky před ukládáním financí do materiálních hodnot.

« Zpět na přehled článků