Jak si ověřit od koho kupujete nemovitost.

Jak si ověřit od koho kupujete nemovitost?

 

Koupě nemovitosti představuje pro většinu lidí velký zásah do rozpočtu. Člověk si přitom není kolikrát jistý, v jakém stavu nemovitost kupuje a od koho a tak není od věci si stav nemovitosti ověřit nebo „proklepnout“ samotného prodávajícího.

 

Ceny nemovitostí se pohybují v řádech statisíců až milionů a v případě pronájmu se většinou jedná o nejvyšší finanční položku v běžném rozpočtu rodiny. Jakýkoliv tedy problém by tak byl pro většinu lidi zásadní ne-li likvidační, nemluvě o tom, že problémy tohoto typu bývají zdlouhavé.

 

Nemovitost v osobním vlastnictví si můžete třeba zkontrolovat v katastru nemovitostí, či na jiných veřejně dostupných zdrojích jako je centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, obchodní rejstřík či živnostenský rejstřík.

 

V případě, že majitel nemovitosti je firma, je pak možné čerpat ze stejných zdrojů a navíc je možné si ověřit číslo účtu, platnost DIČ a zda se jedná o bezproblémového plátce DPH.

 

Další možností je si nechat smlouvu o advokátní úschově zkontrolovat Vašim či zcela nezávislým právníkem.

 

Doporučuji Vám, zajímejte se, co kupujete a od koho a případně se obraťte na odborníka, který Vám pomůže vše zjistit, zkontrolovat a bude dohlížet na celý průběh obchodu.

« Zpět na přehled článků