Kdy potřebujete odhad nemovitosti?

Odhad nemovitosti potřebujete při dědickém řízení, v případě, že se dostanete do exekuce, při vypořádaní společného jmění manželů, v některých případech je potřebný jako základ výpočtu platby daně z nabytí nemovitosti, v případě soudního sporu a je také velmi důležitý v průběhu procesu schvalování hypotéky.

V případě, že kupujete nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru, tak odhad zajišťuje většinou banka. Odhadcem je v tomto případě nezávislý podnikatel, který má živnostenský list na oceňování nemovitostí. Banky v současné době spolupracují s certifikovanými odhadci, kteří musí pro získání certifikátu splnit pět let praxe v oceňování nemovitostí a vykonat příslušnou zkoušku.

Odhadce bude chtít zpřístupnit nemovitost a to od půdy až po sklep. Zkoumat bude také jak pozemek, jeho velikost, tak i případné hospodářské budovy. Vše si nafotí, bude jej zajímat stáří domu, bude potřebovat veškeré informace k rekonstrukcím a technickému řešení. Odhad poté zpracuje v souladu s cenovými mapami, tržními cenami nemovitostí v okolí a dalšími okolnostmi, které jsou k posouzení ceny důležité.

Každá nemovitost má v jednom čase více cen a to cenu kupní, za kterou lze nemovitost prodat, tak cenu tržní, kterou je obvyklé v dané chvíli na realitním trhu žádat za obdobné nemovitosti v téže lokalitě. Tato cena může být vyšší, ale také nižší než cena kupní. 

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

« Zpět na přehled článků