„Na co si dát pozor při prohlídce nemovitosti?“

Asi každý z Vás má svou představu o tom, jak by měl vypadat vysněný domov. Požadavky a potřeby na bydlení jsou dost individuální. Je důležité stanovit si, co hledáte, proč hledáte, do kdy potřebujete mít danou věc vyřešenou a také priority, dle čeho si nemovitost budete vybírat, ať už se jedná o dostupnost občanské vybavenosti, vzdálenost do zaměstnání, cena nemovitosti, dispoziční řešení nemovitosti, poloha nemovitosti nebo třeba jen pocit, jak na Vás nemovitost působí. Většina klientů hledá tzv. „ideální nemovitost“, která bude splňovat všechny požadavky. Musíme si, ale uvědomit, že takovou nemovitost nemusíme vždy najít a někdy je potřeba alespoň u nějakého kritéria ustoupit.

Při samotné prohlídce si dejte pozor na skryté vady a nemovitost si důkladně prohlédněte. Pokud jsou na nemovitosti viditelné praskliny, plíseň nebo se jedná o koupi rodinného domu či dražší nemovitosti, tak určitě neprohloupíte, když na prohlídku nemovitosti přizvete i odborníka k posouzení technického stavu nemovitosti. Vždy si také zkontrolujte, zda nemovitost odpovídá popisu inzerátu a fotografiím. Určitě Vám doporučuji jít na prohlídku nemovitost během dne, kdy na vše dobře uvidíte. Může to být sice pro zájemce náročné z hlediska pevné pracovní doby, ale koupě nemovitosti je velký životní krok a určitě se vyplatí si na něj udělat čas.

U nemovitosti v osobním vlastnictví si dle listu vlastnictví, který musí být aktuální můžete ověřit totožnost majitele, ale také, zda na nemovitosti nejsou vázány zástavy, exekuce, věcná břemena a další omezení bránící klidnému užívání nemovitosti.

Na prohlídce nemovitosti se ptejte na vše, co Vás zajímá. Makléř, který prodej nemovitosti zajišťuje, by měl být schopen na všechny tyto otázky odpovědět, popřípadě informace zjistit a dodat. Je lepší se ptát na vše před koupí nemovitosti, než přijít o životní úspory a „vysněnou nemovitost“.

« Zpět na přehled článků