Proč je zprostředkovatelská smlouva výhodou?

Proč je zprostředkovatelská smlouva výhodou?

V případě, že prodáváte nemovitost přes realitní kancelář, doporučuji vždy uzavřít písemnou smlouvu o zprostředkování. Ve smlouvě naleznete nejen charakteristiku prodávané nemovitosti, ale také cenu nemovitosti za jakou ji realitní kancelář bude nabízet a výši odměny, která bude náležet realitní kanceláři v případě, že se obchod zrealizuje.

Samozřejmě je nutné si dát pozor na smlouvy, které se odkazují na jiné dokumenty nebo zákony, které prodávající jako laik nemá k dispozici a jejichž obsah nezná. V případě, že si se zněním dané smlouvy nejste jisti nebo ji nerozumíte, tak požádejte makléře o její úpravu nebo danou smlouvu zkonzultujte s nezávislým právníkem. Smlouva by měla být jednoduchá a srozumitelná.

Máme dva typy zprostředkovatelských smluv a to výhradní nebo nevýhradní. U výhradní smlouvy, nebo-li exkluzivní, prodej nemovitosti zajišťuje pouze jedna realitní kancelář a po sjednanou dobu nemůžete jednat s žádnou jinou společností. V zahraničí je tento typ spolupráce běžný, ovšem někteří klienti u nás se exkluzivity obávají.

Pokud prodej své nemovitosti pak svěříte více makléřům, jedná se o tzv. nevýhradní spolupráci. To se může jevit na první pohled jako výhodnější, makléři budou soutěžit o kupujícího, což může vést i k rychlému prodeji ovšem obvykle za nižší cenu. Mezi další úskalí patří i to, že každá realitní kancelář bude nemovitost nabízet za různých podmínek a za různé ceny.  Dále je třeba počítat s tím, že pokud dáme nemovitost na prodej čtyřem makléřům, znamená to pro každého 25% úspěšnost, a proto nemůžete počítat s tím, že makléř vloží maximální úsilí, energii a finanční prostředky do takového typu spolupráce a raději toto úsilí a finanční prostředky vloží do zakázky, u které má sjednanou exkluzivitu.

        Realitní kanceláře RE/MAX pracují pro své klienty pouze exkluzivně.

« Zpět na přehled článků